settingsGiriş Yap | Kayıt olsettings
Menüyü göster

Açılışta soru işaretli klasör ikonu çıkıyor?

+1 oy
Selam,

Arkadaşlar sabah macde iş yaparken birden fan sesi çıkmaya,çalışmaya başladı(ortam ne sıcak,ne de ağır bir işlem yapıyordum)sistemi kapatmayı denedim kapanmadı benden sorun olmasın diye kapama tuşuna basılı tutarak maci kapattım.tekrar açtığımda karşıma soru işaretli dosya çıktı.eski soruları ve sayfada yazılanları dikkatli okudum ve yaptım internet recovery açılıyor sistemi sıfırdan ve/veya yedekten yüklemeyi denemek için seçeneklerde HDD gözükmüyorum.Disk izlemcisine girdiğimde ise disk 0 diye bir disk var 1,9gb kapasiteli.bu sorunu yaşayan,bilen arkadaşlar bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.çok teşekkürler.iyi günler (macim macbook pro retina)
1 Aralık 2013 Mac Ailesi kategorisinde Kaptan Yeni Kullanıcı (180 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

+1 oy
 
En İyi Cevap
Anlaşılan sistem diskiniz bozulmuş (kısa devre, yanma vs.), ve de boot edecek bir cihaz bulamamasının da sebebi bu, veya Disk İzlencesi'nde bir HDD bulunamamasının da. Bahsettiğiniz 1.9 GB kapasiteli disk Internet Recovery'nin kurduğu Mac OS X Recovery. Önünüzde iki tane yol var. Birincisi sistem diskinizi değiştirmek, ve de cihazınız Retina. Servise gitmesi şart, çünkü Retina'larda kullanıcının diski değiştirmesine izin verilmiyor. İkinci bir yöntem de harici bir HDD veya SSD takarak onun üzerine kurulum yapmanız. Ama eğer harici diskinizi çekerseniz sisteminiz gider, ve de büyük bir ihtimalle çok büyük sorunlar üretir. Ve de asla eski performansınıza kavuşamazsınız...
2 Aralık 2013 maladjusted Deneyimli (2,690 puan) tarafından cevaplandı
2 Aralık 2013 Kaptan tarafından seçilmiş
Cevabınız için çok teşekkürler servise verdim bakalım ne çıkıcak göreceğiz.kendim herşeyi denedim olmadı...
+1 oy
Öncelikle geçmiş olsun. SOru işaretli klasör sorununu bend e yaşadım. Harici yedekten yükleyemedim hatta internet recovery de yapamadım ilk başta. İyice araştırınca bu sprunun birkaç sebebpten olabileceğini öğrendim. İngilizceniz varsa rahatlıkla sorunu çözebilirsiniz. Benim denediğim ve işe yarayan iki işlemle ilgili bilgiyi aşağıda veriyorum.
 
Pc açılışta option tuşuna baılı tutarak açacaksınız. Karşınıza yedekten yükleme, yeniden kurulum, yardım ve disk utility seçenekleri gelecektir. BUradan öncelikle disk utilitiy ye girip Machintosh HD adlı diski kontrol et ve onar diyeceksiniz. Sonrasında yeniden yükle seçeneğine dönerek internetten recovery etmesini sağlayacaksınız. Bende olduğu gibi aılışta optiona basarak bu menüler çıkmıyorsa açılışta command+r yapabilirsiniz. Bu şekilde netten yeniden yükleme yapabilirsiniz. Gene sadece soru şeretli kasör geliyorsa bilgisayarın PRAm resetlemeniz gerekir. Bunun için pc açılırken Command, Option, "P" and "R"  beraber basıcaksınız. Pc yeniden başlayınca tuşlara yeniden basacaksınız ancak yeniden başlatmadan bırakacaksınız. Yeiden başlasa da sorun değil gerçi. Sonrasında internet recovery seçeneği çıkacaktır. İnternetten recovery yapacaksınız. Ben bu şekilde sorunumu çözdüm. İngilizceniz varsa 
 
MacBook Pro flashing question mark diye aratırsanız işinizi görecek pekçok link bulabilirsiniz. Hard diski sökmek vs son seçenekki eğer garantiniz varsa zaten o aşamada yetkili servise götürmek en iyi çözümdür. Ancak hard diskin zarar görmiş olma olasılığı okuduklarıma ve tecrübeme göre çok düşük.

 

2 Aralık 2013 Dejavu76 Yardımcı (580 puan) tarafından cevaplandı
Cevabınız için çok teşekkürler servise verdim bakalım ne çıkıcak göreceğiz.kendim herşeyi denedim olmadı...
MErhaba, ben dediklerinizi yaptim ama sistem onarma etkin degil neden anlamadim.
harikasın kardeşim sorunumu çözmemde yardımcı oldun çok teşekkür ederim.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
28 Ocak 2015 Mac Ailesi kategorisinde MustafaKARA Yeni Kullanıcı (330 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
22 Nisan 2017 Mac Ailesi kategorisinde ozanburaktac Yeni Kullanıcı (250 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
19 Aralık 2015 Diğer kategorisinde y.temizcan Yardımcı (910 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
2 Haziran 2015 Mac Ailesi kategorisinde TibetAy Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
18 Ekim 2012 Mac Ailesi kategorisinde Cihan Yardımcı (460 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
0 oy
2 cevap
21 Eylül 2019 macOS kategorisinde drortho Yeni Kullanıcı (220 puan) tarafından soruldu
+1 oy
0 cevap
2 Mayıs 2014 Mac Ailesi kategorisinde Megaman Yeni Kullanıcı (130 puan) tarafından soruldu
Hoş geldiniz,

Sihirli Elma Soru & Cevap ile sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz. Sorunuzu sorun ve diğer kullanıcılar cevap versin.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

19,382 soru

22,773 cevap

15,870 yorum

79,328 kullanıcı

...