settingsGiriş Yap | Kayıt olsettings
Menüyü göster

Macbook pro retina 15" format sorunu

0 oy
Macbook pro retina 15" 2013 early pc me bootcamp ile windows 8 yükledim. Sonrasında windows 8 ve bootcampı sildim son olarak disk utility de harddiski sildim. Time machine yedeğimi yüklemek için cmd r yaptıktan sonra yedeğimi seçiyorum yüklenecek diski seçiyorum ancak hedef diskte kurtarma sistemi eklenirken bir hata oluştu yeniden deneyin diyor kurulum yapmıyor. OSx i yeniden yükleyi seçiyorum nete bağlanıp yüklemeyi yapıyorum sonrasında sürdür dediğimde internet bağlantın kesik diyor devam etmiyor ve tabi o ekranda bağlantı ekranıda yok. Retinalarda bidiğiniz üzere ethernet girişi de yok. Sorun nedir ve nasıl yeniden yükleme yapabilirim. Lütfen yardımcı olun sorunu çözemiyorum. Çok fazla yazı okudum bu konuda ama buna benzer soruna rastlamadım açıkçası. Ne yapmalıyım?

Bunlara ek olarak alt tuşuna basılı tutarak pcyi başlattığımda herhangi bir disk çıkmıyor sadece internet recovery seçeneği çıkıyor. Hard diske ne olmuş olabilir?
30 Kasım 2013 Mac Ailesi kategorisinde Dejavu76 Yardımcı (580 puan) tarafından soruldu
30 Kasım 2013 Dejavu76 tarafından düzenlendi

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

Arkadaşlar sorunumu nette ingilizce kaynakları araştırarak çözfüm. Aynı sorunu yaşamış birine cevaben yazdığım yazıyı aşağıya ekliyorum. Bu tarz sorununuz olursa faydalı olmasını ümit ederim.

"Öncelikle geçmiş olsun. SOru işaretli klasör sorununu bend e yaşadım. Harici yedekten yükleyemedim hatta internet recovery de yapamadım ilk başta. İyice araştırınca bu sprunun birkaç sebebpten olabileceğini öğrendim. İngilizceniz varsa rahatlıkla sorunu çözebilirsiniz. Benim denediğim ve işe yarayan iki işlemle ilgili bilgiyi aşağıda veriyorum.
 
Pc açılışta option tuşuna baılı tutarak açacaksınız. Karşınıza yedekten yükleme, yeniden kurulum, yardım ve disk utility seçenekleri gelecektir. BUradan öncelikle disk utilitiy ye girip Machintosh HD adlı diski kontrol et ve onar diyeceksiniz. Sonrasında yeniden yükle seçeneğine dönerek internetten recovery etmesini sağlayacaksınız. Bende olduğu gibi aılışta optiona basarak bu menüler çıkmıyorsa açılışta command+r yapabilirsiniz. Bu şekilde netten yeniden yükleme yapabilirsiniz. Gene sadece soru şeretli kasör geliyorsa bilgisayarın PRAm resetlemeniz gerekir. Bunun için pc açılırken Command, Option, "P" and "R"  beraber basıcaksınız. Pc yeniden başlayınca tuşlara yeniden basacaksınız ancak yeniden başlatmadan bırakacaksınız. Yeiden başlasa da sorun değil gerçi. Sonrasında internet recovery seçeneği çıkacaktır. İnternetten recovery yapacaksınız. Ben bu şekilde sorunumu çözdüm. İngilizceniz varsa 
 
MacBook Pro flashing question mark diye aratırsanız işinizi görecek pekçok link bulabilirsiniz. Hard diski sökmek vs son seçenekki eğer garantiniz varsa zaten o aşamada yetkili servise götürmek en iyi çözümdür. Ancak hard diskin zarar görmiş olma olasılığı okuduklarıma ve tecrübeme göre çok düşük."
2 Aralık 2013 Dejavu76 Yardımcı (580 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
19 Aralık 2013 Mac Ailesi kategorisinde legastive Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
14 Temmuz 2014 jaymasterjam Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
7 Ağustos 2017 Timurkulas Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
26 Haziran 2019 Mac Ailesi kategorisinde mustafapusti Yeni Kullanıcı (190 puan) tarafından soruldu
Hoş geldiniz,

Sihirli Elma Soru & Cevap ile sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz. Sorunuzu sorun ve diğer kullanıcılar cevap versin.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

19,382 soru

22,773 cevap

15,870 yorum

79,302 kullanıcı

...