settingsGiriş Yap | Kayıt olsettings
Menüyü göster

"iPhoto" kullanmak istiyorum ancak dosya yapılandırması konusunda ne yapmalıyım?

+4 oy
Merhaba arkadaşlar;

bir ön bilgi;
Müziklerim için iTunes kullanıyorum. Oldukça memnunum. Zaten yıllardır kullandığım dosyalama mantığıma (Sanatçı klasörü/Albüm Klasörü/Müzik Dosyaları) oldukça yakın bir dosya yapısı kullanıyor bu sebeple çok memnunum. Hatta Müzik dosyalarını kendisi "parça no - parça isimi" şeklinde adlandırarak dosyalama konusunda artık neredeyse hiçbir işlem ve kaygıya gerek bırakmıyor.

Soru iPhoto ancak konuya iTunes ile girip epey uzattım ancak bu ön bilginin soruma destek olacağını düşündüm. Kusura bakmayın.

Şimdiye dek fotoğraflarımı her yıl için oluşturduğum bir klasör içerisine "(yıl) Şehir - Etkinlik İsmi - Ay - Şehir(Mekan)" şeklinde isimlendirdiğim klasörler oluşturarak tuttum.

Fotoğraflarımı iphotoya teslim ettiğimde nasıl bir dosyalama yapısı ile tutacak? Bilen arkadaşlar varsa lütfen paylaşabilirler mi?

Yine iPhoto'nun (iTunes'da olduğu gibi) kendi dosya yapımı kullanmama izin verdiğini de biliyorum ancak bu dosyalama işi ve kaygısından iTunes'da olduğu gibi mümkün merebe kurtulmak istiyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
25 Mayıs 2012 Mac Ailesi kategorisinde Salih Elmaagacli Uzman (21,750 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

+2 oy
 
En İyi Cevap
Eğer fotoğraflarınız dijital olarak tarih barındırıyorsa iphoto tarafından otomatik olarak etkinliklere ayrılıyor.  (Ki tarih olayı artık hemen hemen her dijital makinede mevcut.)  Böylece iphoto, fotoğrafları yıllara ve hatta günlere göre otomatik olarak ayırıyor.

Bunu yapmak için elinizdeki tüm fotoları aktardıktan sonra sol tarafta arşiv altında bulunan etkinliklere tıklayın ve çıkan tüm etkinlikleri cmd + A tuşu ile seçtikten sonra, menubar kısmından etkinlikler / Seçilen etkinlikleri otomatik böl komutunu seçin.  Kısa bir işlemden sonra tarihe göre tüm etkinlikler gruplanacaktır.

Ancak bu işlemi yaparsanız aynı tarihte çekilen ama farklı mekanlardaki fotoları da tek bir etkinlik içinde toplar bilginiz olsun.

Bu arada iphoto kullanmaya başladıktan sonra emin olun dosyalama mantığı açısından çok memnun kalacaksınız.  Ben de sizin gibi dosyalama yapan biri olarak iphoto ile çok rahat ettim :)

 

Son bir tavsiye; fotoları iphotoya attıktan sonra hemen finder'den silmeyin, nasılsa iphoto fotoların birer kopyasını yaratarak kendi arşivini oluşturuyor.  Eğer programdan memnun kalmazsanız iphoto arşivini siler ve eski klasör sisteminize dönersiniz.
26 Mayıs 2012 halimercan Uzman (14,760 puan) tarafından cevaplandı
26 Mayıs 2012 Salih Elmaagacli tarafından seçilmiş
Bir Sorum daha olacak iPhoto'ya geçmeden evvel:
Şimdiye dek video ve fotğraf dosyalarımı ayırmadan birlikte tutmuştum.
Acaba videolarımı fotoğraflarımdan tamamen ayırıp onlarıda iMovie Uygulamasında mı kullanmalıyım?
iMovie'yi biraz karıştırdım iPhoto'dan videoları alıyor sanırım (çünkü event libraries altında "iPhoto Videos" var). Bu çıkarımım doğru ise videolarımıda iptoda organize edebilirim sanırım. Ancak iMovie bir dosya organizasyon kolaylığı sunuyorsa (iTunes ve iPhoto gibi) videolarımı da burada tutmak isterim. Gerçi yine kurcaladığım süre içerisinde, iMovie'nin yalnızca bir "editing" programı olduğu izlemine kapıldım. Bilmem bu izlenimim doğru mu?
Bu sırada Göktuğ Bey'in iMovie ve iPhoto ile alakalı yazılarını okudum dosyalama yapısına pek değinmemiş sorularımın cevabını içeren bir yazı zaten varsa kusura bakmayın zamanınızı alıyorsam.
Şimdiden Teşekkürler.

Birde
Videolarınızı da iPhoto icinde saklayabilirsiniz.  Ama ayrıca bir video klasoru olarak tutmaz fotolara birlikte tutar.  İsterseniz iPhoto icinde videolarınıza özel ayrı bir albüm açabilirsiniz.
iMovie'de benim bildigim kadarıyla böyle bir özellik yok. iMovie icine koyacağınız her video daha sonra edilenlerimiz gibi algılanır ve proje olarak görünür.
+2 oy
Dosya dosya aktarirsaniz aktardiginiz isimle kalacaktir. Benim tavsiyem iPhoto icinden album olusturun ve bu sekilde arsivleyin..

Kolay gelsin

bosluk
25 Mayıs 2012 bosluk Deneyimli (6,980 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
24 Ekim 2013 Mac Ailesi kategorisinde vontrier Yeni Kullanıcı (220 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
17 Ocak 2017 Mac Ailesi kategorisinde idilu Yeni Kullanıcı (180 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
16 Temmuz 2016 Mac Ailesi kategorisinde doremi Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
20 Şubat 2016 Mac Ailesi kategorisinde zeneb Yeni Kullanıcı (270 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
24 Ocak 2016 Mac Ailesi kategorisinde ecelifsahin Yeni Kullanıcı (310 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
4 Ekim 2015 Mac Ailesi kategorisinde ssaraloglu Yeni Kullanıcı (380 puan) tarafından soruldu
+2 oy
2 cevap
0 oy
1 cevap
7 Ocak 2015 Mac Ailesi kategorisinde mmes Deneyimli (4,280 puan) tarafından soruldu
–1 oy
2 cevap
0 oy
0 cevap
18 Ekim 2014 iTunes Store kategorisinde eozbay Yardımcı (2,490 puan) tarafından soruldu
Hoş geldiniz,

Sihirli Elma Soru & Cevap ile sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz. Sorunuzu sorun ve diğer kullanıcılar cevap versin.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

18,888 soru

22,364 cevap

15,710 yorum

17,523 kullanıcı

...