settingsGiriş Yap | Kayıt olsettings
Menüyü göster

iPhone'da hangi cloud mantıklı

0 oy
Fotoğraflarınızı iCloud üzerinde mi yedekliyorsunuz yoksa Google Fotoğraflar uygulamasını mı kullanıyorsunuz acaba? Hangisi daha mantıklı karar veremedim.

Mesela benim telefon hafızam 64 GB. iCloud Drive satın aldığım vakit telefonumdaki fotoğraflarıda iCloud'a yedeklemeyi seçersem ; fotoğraflarım 64 GB hafızamdan yemeyecek değil mi? Bütün fotoğraflarım anlık olarak iCloud'da yer alacak vs.

Peki ben geçmiş bir fotoğrafıma bakmak, bunu Instagram'a yüklemek istediğimde iCloud'dan ya da Google Fotoğraflar'dan bunu önce indirmemem mi gerekiyor? Yoksa sanki galerimdeymiş gibi mi görünüyor fotoğraflar?
15 Eylül 2021 iPhone / iPad kategorisinde xekekaff Yeni Kullanıcı (330 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
Telefon hafızasından yemesi/yememesi sizin seçimine kalıyor. Telefonumda orijinal boyutlarda sakla derseniz yer, demezseniz yemez. Fotoğrafın orijinal boyutuna ihtiyaç olduğunda sade o fotoğrafı iCloud'dan indirir.
15 Eylül 2021 cüneyt Uzman (366,020 puan) tarafından cevaplandı
Cevabınız için teşekkür ederim Cüneyt bey.

Yani ben orijinallerini telefonda tutmazsam ; sadece iCloud'da yer alır fotoğraflar değil mi? Peki bu iCloud'da yer alan fotoğrafları gene aynı şekilde Fotoğraflar uygulamasından mı kontrol edip / bakabilirim? Yoksa başka bir yerden mi bakmam gerekiyor bu fotoğraflara?

Mesela Cloud arşivimde fotoğraflar arasında gezerken ; telefonumda hiç orijinallerini tutmadıysam düşük çözünürlük olarak mı göreceğim? Bir yere örneğin Instagram'a yüklemek istediğimde; tıklayıp indirip yükleyip tekrar kaldırmam mı gerek?

Peki sizce en mantıklısı hangisi olur? iCloud mu yoksa Google mı acaba? Aylık ödemek biraz iCloud'da zor geldi açıkçası. Ayrıca Google gibi kolayca diğer bilgisayar ve tarayıcılardan kontrol edememek vs.
Orijinalleri telefonunuzda tutmazsanız, telefonunuzda küçük boyutlu biçimleri tutulur. Fotoğraflar uygulamasında gezerken bu küçük boyutlu fotoğrafları görürsünüz. Başka bir yere yüklemek/göndermek gerektiğinde orijinali iCloud'dan otomatikman indirilir, sizin ayrıca indirmeniz gerekmez. Tabi ki, yükleyeceğiniz ve göndereceğiniz hedef, sizin fotoğraf arşivinizden alıntı yapabiliyorsa.

Benim fotoğraflarımın toplam boyutu şu anda iCloud'da ek bir yer almamı gerektirmediği için ben şimdilik iCloud'da tutuyorum. Ayrıca Google Fotoğraflar'a da yüklüyorum, yedekleme amaçlı.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
25 Mayıs 2020 iPhone / iPad kategorisinde boredeiru Yeni Kullanıcı (160 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
5 Ağustos 2020 Mac Ailesi kategorisinde islemcidenanlamam Yeni Kullanıcı (150 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
23 Ocak 2014 seymassa Yardımcı (480 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
0 oy
1 cevap
27 Nisan 2020 iPhone / iPad kategorisinde hknemlu Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
30 Ağustos 2020 iPhone / iPad kategorisinde orcunmengenli Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
18 Ağustos 2019 iPhone / iPad kategorisinde Krofosor Yeni Kullanıcı (160 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
10 Mayıs 2018 iPhone / iPad kategorisinde Musti Yeni Kullanıcı (170 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
0 cevap
15 Mart 2017 iPhone / iPad kategorisinde necmihalis Yardımcı (910 puan) tarafından soruldu
Hoş geldiniz,

Sihirli Elma Soru & Cevap ile sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz. Sorunuzu sorun ve diğer kullanıcılar cevap versin.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

19,045 soru

22,471 cevap

15,749 yorum

19,021 kullanıcı

...