settingsGiriş Yap | Kayıt olsettings
Menüyü göster

Pupa servisinden çizik gelen MacBook'um !

+1 oy
Merhabalar, Geçen ay Macbook Air' imi garantiye verdim . Trackpad'in de sorun vardı bir de disk doğrulama ekranında hata çıkıyordu. Cihazım 15 gün sonra geldi cihaza format atmışlardı ama Trackpad'den hala  ses geliyordu. Trackpad sorunum çözülmediği için tekrar gönderdim servise. Bugün cihazımın geldiğini ve hazır olduğunu bilgilendirdiler. Almak için gittim. Pupa'da görevli arkadaş MacBook'umu getirdiğinde şok oldum. Kapağın üstünde Tam Apple logosunun orada derin ve uzun bir çizik... sanki biri  maket bıçağıyla bilerek çizmiş gibi . Nerede nasıl çizildiğini bilmiyoruz dediler haklı olarak. Ben de böyle bir çizikle cihazı kullanamayacağımı  ve MacBook'umun çiziğinin giderilmesini ya da ürün değişimi istediğimi belirterek cihazı tekrar gönderdim .Pupa servisine olan güvenim neredeyse tamamen bitti . Bana sıfır cihaz vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Aranızda daha önce böyle bir sorun yaşamış olan var mı ? Varsa da nasıl çözüldü sorununuz. Teşekkürler...
18 Ocak 2015 Mac Ailesi kategorisinde ATIL Uzman (54,710 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

+1 oy
Öncelikle çok çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda çözersiniz. Bu sayfada Pupa'yla ilgili okuduğum kaçıncı şikayet bilmiyorum, kendim de bir çok olumsuz tecrübe yaşadım kendileriyle, bana sorarsanız hep birlikte bir kampanya mı yaparız, boykot mu ederiz bilmiyorum ama bu işe bir el atmamız lazım. Belki sizin için gereksiz bir yorum oldu fakat gördükçe üzülüyorum artık, benim başıma gelseydi gerçekten delirirdim.

Umarım çözersiniz ve çözdüğünüzde bizimle paylaşırsınız tekrar.
18 Ocak 2015 demirtele Uzman (122,710 puan) tarafından cevaplandı
Pupa'nın bana sıfır cihaz göndermediği sürece sorunumun çözüleceğini sanmıyorum. Sıfır cihaz gönderseler bir teşekkür ederiz.En azından reklamları olmuş olur ama böyle kullanıcılarını önemsemediklerinde kendi kayıpları oluyor. Ben şimdi buraya yazıyorum ama yarın bir gün diğer Apple kullanan arkadaşlarıma söylesem '' Pupa'dan uzak durun'' diye Pupa yüzlerce müşterisini kaybederler ki Apple'ın da kulağına giderse bu müşteri memnuniyetsizliği Pupa'nın başı çok ağrır. Hepimizin bildiği gibi Apple müşteri memnuniyetine önem veren bir Firma. Bir kaç kendini bilmez servis elemanı için koca firmanın itibarının sarsılmasını göze alamazlar.
0 oy
Benzer durum benimde başıma geldi.Macbookun altında bir vida arkası kadar dışa çıkıklık oldu servisden aldığımda incelememiştim eve gittiğimde farkettim bilgisayarı açtım adamın biri yanlış vida takmış çok çıkıntı kapmış ve kapağa dışa doğru iz yapmış nasıl servis çalışanları var anlamıyorum ama tekrar götürmedim.
18 Ocak 2015 worldunya Uzman (11,480 puan) tarafından cevaplandı
Ben çizik görünce teslim bile almadım direk gönderdim .Umarım daha fazla uğraştırmadan sorunumu çözerler.
+1 oy
Son durum :

Bilgisayarımın ekranı ve kasası değiştirildi. Tertemiz sıfır bir kasayla cihazımı bana teslim ettikleri için ve sorun çıkartmadıkları için Pupa'ya ve Pupa servisine teşekkür ederim.
4 Şubat 2015 ATIL Uzman (54,710 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

0 oy
3 cevap
0 oy
0 cevap
16 Şubat 2021 Mac Ailesi kategorisinde yokk Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
6 Haziran 2017 iPhone / iPad kategorisinde paladin Yeni Kullanıcı (360 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
2 cevap
10 Ağustos 2014 1295 Yardımcı (1,610 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
1 Nisan 2013 Mac Ailesi kategorisinde selamy Yeni Kullanıcı (180 puan) tarafından soruldu
Hoş geldiniz,

Sihirli Elma Soru & Cevap ile sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz. Sorunuzu sorun ve diğer kullanıcılar cevap versin.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

19,338 soru

22,756 cevap

15,870 yorum

70,643 kullanıcı

...