settingsGiriş Yap | Kayıt olsettings
Menüyü göster

Icloud fotoğraf yedeklemesi sorunu

0 oy
Selamlar.

Ben de mantığı anlayamayanlardanım. ICloud’tan 20 GB depolama alanı satın aldım. Tüm fotoğraflarım yedeklendi sonra aradan 2 hafta geçti; ben icloud'a yedeklendiğinden emin olduğum pek çok fotoğrafı telefondan sildim. Sildikten 1 gün sonra web üzerinden icloud'u kontrol ettim. Yedeklenmiş tüm fotoğraflar yerli yerinde duruyordu. Bir sorun yoktu.

Ancak birkaç gün sonra web'teki icloud’u tekrar kontrol ettim. TELEFONDAN SİLDİĞİM BÜTÜN FOTOĞRAFLAR ICLOUD'TAN DA SİLİNMİŞTİ! Allahtan bir ara telefonu bilgisayara bağlayıp tüm fotoğrafların yedeğini almıştım. Yoksa her şey uçup gidecekti.

Şimdi bu nasıl bir şey çözemiyorum.

Ben mantıken şöyle yaklaşıyorum: Telefondaki fotoğrafları icloud'a yedeklersin; sonra yedeklemiş bulunduğun fotoğrafları telefondan silersin ki telefon hafızasında yer açılsın; ama telefondan sildiğin fotoğraflar icloud'ta saklanmaya devam eder. Yoksa icloud'ta neden daha fazla bellek alanı satın almak isteyesin?

Garip bir şey... Telefondan siliyorsun, icloud'tan da silmiş oluyorsun... Eeee??

Bir yerde bir ayarı eksik mi yapıyoruz nedir? Bilenlerin bilgisini rica ederim. Saygılar.
25 Ağustos 2015 iCloud kategorisinde serdar_askin Yardımcı (820 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
Bildiğim kadarı ile, silinen fotoğraflar 30 gün Son Silinenler isminde bir albümde saklanıyor 30 günü geçenler siliniyor. Sizin karşılaştığınız böyle bir durum olabilir. Fotoğraflarınızı Photos uygulamasına aktarırsanız, telefonunuzdan silerseniz Photos kütüphanesinden silinmez orada kalır. iCloud ise sanırım (yedekleme değil) eşleştirme yapıyor. Fotoğraflarınızı iCloud'a yüklediğinizde telefonunuzda fotoğrafların orjinalinin mi yoksa küçük boyutunun mu kalacağını seçiyorsunuz. Küçük boyutunun kalmasını seçerseniz fotoğraflar telefonda çok az yer kaplıyor orjinalleri iCloud da yer alıyor. Böylece telefonunuzda fazla yer harcanmıyor. Telefondan silmek istediğinizde siz küçük boyutlusunu siliyorsunuz o iCloud'dan orjnalini siliyor (30 gün sonra). Tam olarak emin olmasam da sanırım durum böyle.
25 Ağustos 2015 cüneyt Uzman (351,750 puan) tarafından cevaplandı
Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak icloud ile ilgili ayar ve seçeneklerde yedeklenen materyale yönelik: “saklama...saklanır...” ifadeleri geçtiği için yine de tam olarak aklıma yatmadı. İcoud’a yedeklenen her şey istenilen süre boyunca orada saklı kalabilmeli diye düşünüyorum. Telefondan silince neden oradan da siliniyor ki? ... Yani icloud’un daha yüksek bellek kapasiteleri satmasında bir tutarsızlık olmuyor mu bu durumda?
Burada amaç eğer birden fazla cihazınız varsa tümünden bütün fotoğraflara ulaşabilmek. Ben bir kaç fotoğraf ile bu silme konusunu deneyeceğim, silmemesi için özel bir ayar var mı bakalım.

Aşağıdakiler de faydalı olabilir:

iCloud: iCloud saklama alanı ve yedeklemeye genel bakış
https://support.apple.com/kb/PH12519?viewlocale=tr_TR&locale=en_USiCloud: Saklama alanını verimli kullanmak için fotoğrafları ve videoları silme
https://support.apple.com/kb/PH12793?locale=tr_TR&viewlocale=tr_TRNo, iCloud Isn’t Backing Them All Up: How to Manage Photos on Your iPhone or iPad
http://www.howtogeek.com/175416/no-icloud-isnt-backing-them-all-up-how-to-manage-photos-on-your-iphone-or-ipad/
Telefondan sildiğimde, iCloud'dan da sildi. iCloud'dan sildiğimde, telefondan da sildi. Photos uygulamasından silmedi.
Tamamdır :) Teşekkür ederim.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
2 Ocak 2014 iCloud kategorisinde Nofear Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
27 Mart 2017 iCloud kategorisinde johnappleseed Yardımcı (1,120 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
8 Ekim 2015 iCloud kategorisinde Legend_Master Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
18 Kasım 2012 iCloud kategorisinde macit samet Yardımcı (520 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
11 Ağustos 2018 iCloud kategorisinde rivovi Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
0 oy
0 cevap
26 Eylül 2016 iCloud kategorisinde Kürşat Yardımcı (1,800 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
0 oy
1 cevap
7 Temmuz 2016 iCloud kategorisinde Fatihnlck Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
Hoş geldiniz,

Sihirli Elma Soru & Cevap ile sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz. Sorunuzu sorun ve diğer kullanıcılar cevap versin.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

18,235 soru

21,927 cevap

15,537 yorum

16,477 kullanıcı

...