settingsGiriş Yap | Kayıt olsettings
Menüyü göster

En hızlı harddisk bağlantısı

0 oy
Merhaba arkadaşlar. Bende bir macbook kullanıcısıyım ve cihazın depolama alanı 250 gb ssd. Video montaj ve kurgu işleri yapıyorum ancak ssd alanı yeterli gelmiyor. Bende gittim Wd 2 TB bir harddisk aldım. ancak premiere sürekli hata veriyor ve hız problemi yaşıyorum. Kurgu yapabilmem için daha performanslı bir bağlantıya ihtiyacım var. Thunderbolt lu bir harddisk alsam problem çözülürdü sizce.
20 Aralık 2017 Mac Ailesi kategorisinde burak_bcs Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
Ben de video kurgu işleri yapıyorum. Hız benim için çok önemliydi ve Samsung T5 harici SSD aldım. Çok memnun kaldım.

Sizin yaşadığınız soruna gelirsek:

Aldığınız diski hangi biçimde formatladınız? Eğer Exfat ise HFS tavsiye ederim. Bir de Disk utility ile onarım yapın, belki bir sıkıntısı vardır diskin.
20 Aralık 2017 macprouser Yardımcı (870 puan) tarafından cevaplandı
Disk şuanda ExFat formatında tüm işlerimde sıkıntısız ve hızlı çalışıyor. Ancak video kurgularken veriyi diskten çektiğim zaman Premiere Pro bir sebep göstermeden atıyor.
Gerçi normal ssd üzerinde kurgu yaparken de atıyor ama çok çok daha düşük bir ihtimalle. Çünkü hariciden veri alırken 2-3 dk da bir atıyor.
Aldığınız diski aynı zamanda pc ile de mi kullanıyorsunuz? Eğer sadece mac işinse exfat uygun bir format değildir. Premiere kapanıyor, demişsiniz o zaman bir crash oluyor herhalde. Premiere ile ilgili bir sorun da olabilir. Eğer şerbetli program ise yapabilir. Ama size şu kadarını söyleyeyim, lisanslı adobe kullanıyorum ve sürekli güncel tutuyorum. Hiç böyle bir sorun yok. Exfat ile de çalıştım.  Premiere update edin.
Evet bu diski diğer pclerden veri alışverişi için kullanıyorum. Bu sebeple ExFat da tutuyorum. Yeni alacağım disk i sadece macbook da kullanmayı planlıyorum şuanki diski de diğer mecralardan veri alışverişi için kullanacağım. Lisans konusunda ise daha önce kullanıyordum ancak fiyat artışının ardından lisansı iptal etmiştim. Ama bu gelişmelerden sonra tekrar lisans düşüneceğim.
Vaktiniiz varsa, Time Machine ile önce bir sistem yedeği alın ve sonra adobe ürünlerini kurup deneyin. Eğer macbook içindeki ssd üzerinde veya harici dlskteyine aynı sorun varsa, sorunun premiere ile ilgili olduğundan emin olabilirsiniz.
Şu şekilde yapmayı planlıyorum. Bir lisans satın aldım. Macbook umu sıfırlasam ardından tüm programları yeniden lisanlı olarak yüklesem nasıl olur. Macbook sıfırlamanın bir artısı olur mu.
Şahane olur. Önemli dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın.
Tamamdır teşekkür ediyorum.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
5 Kasım 2014 Ebrudrk Yeni Kullanıcı (160 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
0 oy
2 cevap
7 Ekim 2014 Mac Ailesi kategorisinde manyah Yeni Kullanıcı (140 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
20 Eylül 2015 Mac Ailesi kategorisinde MTG Yeni Kullanıcı (220 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
15 Ağustos 2014 Mac Ailesi kategorisinde burakustn Yeni Kullanıcı (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
17 Nisan 2016 Mac Ailesi kategorisinde zaferguder Deneyimli (2,580 puan) tarafından soruldu
–1 oy
1 cevap
8 Şubat 2016 Mac Ailesi kategorisinde azmikelesoglu Yeni Kullanıcı (110 puan) tarafından soruldu
Hoş geldiniz,

Sihirli Elma Soru & Cevap ile sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz. Sorunuzu sorun ve diğer kullanıcılar cevap versin.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

19,362 soru

22,765 cevap

15,870 yorum

76,771 kullanıcı

...